Ortopedia i chirurgia - szpital


W ramach oddziału szpitalnego wykonywane są zabiegi i operacje narządów ruchu: rekonstrukcje więzadeł, artroskopie, endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego, a także operacje neurochirurgiczne i z zakresu chirurgii ogólnej. W większości przypadków zabiegi wykonywane są technikami małoinwazyjnymi, skutkującymi krótkim pobytem w szpitalu i szybkim powrotem do pełnej sprawności. Przy oddziale znajduje się także gabinet wstępnej rehabilitacji po zabiegach operacyjnych.

Cennik wybranych zabiegów operacyjnych

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy budowę nowego, zintegrowanego bloku operacyjnego - szczegóły tutaj

Od roku 2009 w oddziale szpitalnym prowadzimy terapię schorzeń narządów ruchu z wykorzystaniem komórek macierzystych, a od roku 2012, z dużymi sukcesami, także dystrofii mięśniowych.

Operacje

Zgodnie z naszą Misją, naczelną wartością jest dobro, zdrowie i bezpieczeństwo Pacjenta. Najwyższą jakość obsługi Pacjentów zapewnia wysoko wyspecjalizowany zespół lekarzy specjalistów i dyplomowanych pielęgniarek. Nasi lekarze na co dzień współpracują ze Związkami Sportowymi (Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Podnoszenia Ciężarów) oraz Kadrami Narodowymi. Wszyscy pracujący w Medical Magnus lekarze maja wieloletnie doświadczenie i wysokie stopnie specjalizacji. Dysponujemy dwiema salami operacyjnymi wyposażonymi w nowoczesny sprzęt medyczny zapewniający precyzyjną diagnozę, a dalej przeprowadzenie bezbolesnego zabiegu. Obowiązujące w klinice standardy sterylności i higieny gwarantują szybki powrót do zdrowia i minimalizują ryzyko powikłań.

Kontakt telefoniczny z Oddziałem Ortopedycznym:

42 253 19 29

Zgłoszenie

Prosimy o zgłoszenie się w wyznaczonym terminie bezpośrednio na oddział szpitalny mieszczący się na II piętrze Kliniki z następującymi dokumentami:

  • dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości z wpisanym numerem PESEL
  • wynikami badań dodatkowych (zgodnie z wykazem otrzymanym podczas zapisywania się na zabieg operacyjny), o ile lekarz zlecił ich wykonanie
  • innymi posiadanymi dokumentami medycznymi (badaniami, wypisami ze szpitali itp.)

oraz z:

  • przyborami toaletowymi i ręcznikiem
  • piżamą (najlepiej luźną, niekrępującą ruchy)
  • strojem sportowym na rehabilitację (z możliwością dostępu do miejsca zabiegu)

Do dyspozycji Pacjentów Klinika oddaje komfortowe, jedno, dwu i trzyosobowe sale z dostępem do Internetu.

Potrzebne informacje i wymagane dokumenty:

ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWÓW BIODROWYCH

Zwyrodnienie stawu biodrowego najpierw wywołuje nieustanny ból, ogranicza sprawność, by po pewnym czasie prowadzi do inwalidztwa. Dziś endoproteza czyli sztuczny staw biodrowy pozwala szybko odzyskać pełną swobodę ruchów.
Koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego, polega na stopniowym i nieodwracalnym zniszczeniu chrząstki stawowej i innych tkanek tworzących staw. Chora chrząstka traci swoje właściwości amortyzujące i zmniejszające tarcie kości tworzących staw. Na powierzchni kości powstają wyrośla kostne (osteofity), które ograniczają ruch i przyśpieszają niszczenie stawu.

Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego
Przyczyna zwyrodnień pierwotnych stawu biodrowego nie jest poznana. Specjaliści przypuszczają, że powstają one, gdy zachwiany jest metabolizm chrząstki stawowej lub dochodzi do zmiany w składzie płynu stawowego. W obu przypadkach chrząstka jest niedożywiona. Wśród przyczyn wtórnych wymienia się wady budowy. Nieprawidłowo zbudowany staw ma zbyt płytką panewkę, czyli zagłębienie w miednicy. W czasie poruszania stawem część głowy kości udowej wyślizguje się poza panewkę, a to prowadzi do uszkodzenia stawu biodrowego. Rozwojowi choroby sprzyja wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, cukrzyca, nadwaga, mikrourazy wynikające z przeciążenia, np. podczas dźwigania.

Zwyrodnienia stawu biodrowego: objawy
Pierwszym objawem zwyrodnienia stawu biodrowego jest ból w pachwinie i biodrze, który pojawia się przy wstawaniu i chodzeniu. Często ból promieniuje do kolana. Gdy zwyrodnienie stawu biodrowego się rozwinie, ból pojawia się także w czasie leżenia. Staw staje się coraz mniej ruchomy, a chory, pragnąc uniknąć bólu, zaczyna utykać. W miarę trwania choroby dochodzi do coraz większego ograniczenia ruchów w stawie. Już przy pierwszych dolegliwościach trzeba zacząć odciążać staw – schudnąć, chodzić wspierając się na lasce trzymanej w ręce po "zdrowej stronie", korzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych oraz systematycznie się gimnastykować, aby usprawnić staw i wzmocnić otaczające go mięśnie. W okresach nasilenia bólu można przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, a jeszcze lepiej tylko przeciwbólowe. Przy znacznie zaawansowanym zwyrodnieniu stawu biodrowego jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie jego sprawności jest endoproteza.

Co to jest endoproteza?
Endoproteza to sztuczny staw, który składa się z panewki (wydrążonej półkuli) i kuli zakończonej trzpieniem. Jest wiele odmian endoprotez stawu biodrowego. Można je podzielić na całkowite i częściowe. Jeżeli zakłada się endoprotezę całkowitą, na sztuczne elementy trzeba wymienić zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej. Przy częściowej endoprotezie usuwa się tylko głowę kości udowej i zakłada w to miejsce protezę. Panewka naturalna zostaje nietknięta. Na przestrzeni lat zmieniał się sposób mocowania sztucznych stawów. Początkowo przyklejane były tzw. cementem kostnym, ale okazał się on szkodliwy. Zastąpił go cement akrylowy, który też miał sporo wad. Obecnie najczęściej stosuje się protezy bezcementowe. Zewnętrzną powierzchnię endoprotezy – panewkęi trzpień – pokrywa się hydroksyapatytem (naturalnym mineralnym składnikiem kości). Staje się ona szorstka, ma dużą powierzchnię i po pewnym czasie w jej pory wrasta kość. To zapewnia protezie stabilność. Ale o tym, jaki typ endoprotezy będzie zastosowany, decyduje rodzaj zmian w stawie, jakość tkanki kostnej (np. przy osteoporozie raczej nie zakłada się protez bezcementowych) i wiek chorego.



Wymagane dokumenty:

  1. skierowanie na zabieg operacyjny
  2. obowiązkowo dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
  3. zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW, lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  4. aktualne badania wykonane 3 dni przed zabiegiem: grupa krwi, morfologia, CRP, glukoza, czas krwawienia i krzepnięcia, APTT, elektrolity, mocznik, kreatynina, próby wątrobowe, mocz badanie ogólne
  5. wynik posiewu z noso-gardzieli w kierunku nosicielstwa MRSA
  6. wynik z opisem RTG płuc
  7. RTG stawów kolanowych lub biodrowych wykonane nie wcześniej niż 2 miesiące przed planowanym zabiegiem
  8. zaświadczenie od ginekologa (dotyczy kobiet)
  9. zaświadczenie od stomatologa (brak ognisk zapalnych w jamie ustnej)
  10. zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwskazań do zabiegu operacyjnego (z wynikiem EKG)
  11. inne posiadane dokumenty medyczne (badania, wypisy ze szpitali itp.)

Dodatkowo prosimy zabrać z domu do oddziału:

  1. inne posiadane dokumenty medyczne (wyniki badań, karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach, itp.)
  2. używane lekarstwa
  3. płaskie obuwie z objęciem pięty (tenisówki, adidasy)
  4. kule łokciowe

    oraz:

    • przybory toaletowe i ręcznik
    • piżamę (najlepiej luźną, niekrępującą ruchy)
    • strój sportowy na rehabilitację (z możliwością dostępu do miejsca zabiegu)

Zalecenia i wskazania: Zaleca się przedstawienie zaświadczenia ze Stacji Krwiodawstwa w Łodzi, o oddaniu 2 jednostek krwi na nazwisko Pacjenta lub zaświadczenia o autotransfuzji (do autotransfuzji należy się zgłosić z dowodem osobistym do Stacji Krwiodawstwa na 3 tygodnie przed planowym zabiegiem) Wskazane jest, aby nie przynosić do szpitala biżuterii, rzeczy wartościowych oraz dużych kwot pieniędzy (zalecana kwota maksymalna to 1000 zł) Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Leki zazwyczaj zażywane nie mogą być przyjęte tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy by lekarstwa zażywane za zgodą lekarza rano, popić niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć wszelkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy. Bez zmian na skórze w miejscu operowanym

Przyjazd do oddziału w przeddzień zabiegu lub zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. W dniu przyjęcia pobierane jest dodatkowo krew do następujących badań: elektrolity, CRP, glukoza oraz próba krzyżowa.

Kontakt z oddziałem: + 42 253 19 29 - oddział ortopedyczny

Pielęgniarka naczelna: Jolanta Drwal tel.: 505-056-736; e-mail: j.drwal@mmcenter.pl

Koszt przygotowania operacji: od 3 000,00 zł
w tym
  • konsultacja ortopedy
  • konsultacja anestezjologa
  • badania diagnostyczne
  • preparaty krwiopochodne
  • próba krzyzowa krwi
Koszt znieczulenia: od 1 000,00 zł
Koszt operacji: od 14 000,00 zł
Koszt pobytu w szpitalu (za jeden dzień): od 400,00 zł
Dodatkowo koszt endoprotezy
Koszt endoprotezy całkowitej stawu biodrowego: od 5 000,00 zł
Koszt endoprotezy częściowej stawu biodrowego: od 4 000,00 zł

ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWÓW KOLANOWYCH

Większość tego typu zabiegów wykonywana jest z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, zwanej w przypadku kolana gonartrozą. Zwyrodnienie najpierw wywołuje nieustanny ból, ogranicza sprawność, by po pewnym czasie prowadzi do inwalidztwa. Dziś endoproteza czyli sztuczny staw kolanowy pozwala szybko odzyskać pełną swobodę ruchów.

Przyczyny zwyrodnienia stawu kolanowego
Jeśli zniszczenie stawu następuje bez jednoznacznie określonej przyczyny nazywa się to zwyrodnieniem pierwotnym, typowym dla chorych w podeszłym wieku. Wtórne zwyrodnienie stawu występuje jeśli do zniszczenia stawu przyczyniły się stany patologiczne takie jak zaburzenia kształtu kończyn dolnych, choroby reumatyczne, wady wrodzone i rozwojowe, zapalenia, urazy, choroby neurologiczne.

Zwyrodnienia stawu kolanowego: objawy
W początkowym okresie rozwoju zmian zwyrodnieniowych pacjent nie odczuwa żadnych objawów i nie zauważa dysfunkcji stawów. wraz z upływem czasu pojawiają się nie zawsze dostrzegalne objawy, takie jak trudności w wykonaniu ruchu zgięcia i wyprostu stawu kolanowego w pełnym zakresie, niewielki obrzęk spowodowany wysiękiem i pogrubieniem błony maziowej, zaczerwienienie i podwyższona temperatura w okolicy stawu kolanowego zwłaszcza po wysiłku, bolesność uciskowa, charakterystyczne trzaski i zgrzyty podczas wykonywania ruchów spowodowane ocieraniem się o siebie powierzchni stawowych. Gdy proces zwyrodnieniowy jest już w fazie zaawansowanej pojawiają się dolegliwości bólowe. Ból nasila się szczególnie podczas chodzenia, długotrwałego stania, schylania się, wstawania z krzesła, schodzenia ze schodów oraz noszenia ciężkich przedmiotów, ponieważ wówczas staw kolanowy poddawany jest największym obciążeniom. Lokalizuje się on najczęściej w przedniej lub przyśrodkowej części stawu kolanowego oraz w górno-przyśrodkowej części podudzia.

Co to jest endoproteza?
Endoproteza to sztuczny staw. Aktualnie stosuje się różne wszczepy zależne od stanu tkanek budujących staw. Na rynku dostępne są modele wielu producentów różniące się względem siebie, ortopeda wykonujący zabieg dokonuje wyboru najodpowiedniejszego implantu dla danego pacjenta. Najważniejszym czynnikiem decydującym jest stan elementów składowych stawu. Typowo wszczep składa się z trzech części: udowej, piszczelowej oraz płaskiego kawałka polietylenu ułatwiającego ich wzajemny ruch. Najczęściej mocuje się elementy protezy do kości za pomocą specjalnego „kleju” zwanego cementem. Dostępne są także rozwiązania bezcementowe, cieszą się jednak znacznie mniejszą popularnością. Ciekawym rozwiązaniem są endoprotezy jednoprzedziałowe stosowane w przypadku ograniczenia zmian patologicznych do jednego przedziału kolana.

Wymagane dokumenty:

  1. skierowanie na zabieg operacyjny
  2. obowiązkowo dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
  3. zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW, lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  4. aktualne badania wykonane 3 dni przed zabiegiem: grupa krwi, morfologia, CRP, glukoza, czas krwawienia i krzepnięcia, APTT, elektrolity, mocznik, kreatynina, próby wątrobowe, mocz badanie ogólne
  5. wynik posiewu z noso-gardzieli w kierunku nosicielstwa MRSA
  6. wynik z opisem RTG płuc
  7. RTG stawów kolanowych lub biodrowych wykonane nie wcześniej niż 2 miesiące przed planowanym zabiegiem
  8. zaświadczenie od ginekologa (dotyczy kobiet)
  9. zaświadczenie od stomatologa (brak ognisk zapalnych w jamie ustnej)
  10. zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwskazań do zabiegu operacyjnego (z wynikiem EKG)
  11. inne posiadane dokumenty medyczne (badania, wypisy ze szpitali itp.)

Dodatkowo prosimy zabrać z domu do oddziału:

  1. inne posiadane dokumenty medyczne (wyniki badań, karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach, itp.)
  2. używane lekarstwa
  3. płaskie obuwie z objęciem pięty (tenisówki, adidasy)
  4. kule łokciowe

    oraz:

    • przybory toaletowe i ręcznik
    • piżamę (najlepiej luźną, niekrępującą ruchy)
    • strój sportowy na rehabilitację (z możliwością dostępu do miejsca zabiegu)

Zalecenia i wskazania: Zaleca się przedstawienie zaświadczenia ze Stacji Krwiodawstwa w Łodzi, o oddaniu 2 jednostek krwi na nazwisko Pacjenta lub zaświadczenia o autotransfuzji (do autotransfuzji należy się zgłosić z dowodem osobistym do Stacji Krwiodawstwa na 3 tygodnie przed planowym zabiegiem) Wskazane jest, aby nie przynosić do szpitala biżuterii, rzeczy wartościowych oraz dużych kwot pieniędzy (zalecana kwota maksymalna to 1000 zł) Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Leki zazwyczaj zażywane nie mogą być przyjęte tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy by lekarstwa zażywane za zgodą lekarza rano, popić niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć wszelkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy. Bez zmian na skórze w miejscu operowanym

Przyjazd do oddziału w przeddzień zabiegu lub zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. W dniu przyjęcia pobierane jest dodatkowo krew do następujących badań: elektrolity, CRP, glukoza oraz próba krzyżowa.

Kontakt z oddziałem: + 42 253 19 29 - oddział ortopedyczny

Pielęgniarka naczelna: Jolanta Drwal tel.: 505-056-736; e-mail: j.drwal@mmcenter.pl

Koszt przygotowania operacji: od 3 000,00 zł
w tym
  • konsultacja ortopedy
  • konsultacja anestezjologa
  • badania diagnostyczne
  • preparaty krwiopochodne
  • próba krzyzowa krwi
Koszt znieczulenia: od 1 000,00 zł
Koszt operacji: od 14 000,00 zł
Koszt pobytu w szpitalu (za jeden dzień): od 400,00 zł
Dodatkowo koszt endoprotezy
Koszt endoprotezy całkowitej stawu kolanowego: od 5 000,00 zł
Koszt endoprotezy częściowej stawu kolanowego: od 4 000,00 zł

ARTROSKOPIA STAWU KOLANOWEGO

Artroskopia kolana to mało inwazyjna metoda diagnostyki i leczenia chorób stawów kolanowych. Polega na wprowadzeniu do kolana przez centymetrowy dostęp operacyjny kamery, obejrzeniu wszystkich elementów stawu kolanowego. Przez drugi centymetrowy dostęp operacyjny wprowadza się narzędzia artroskopowe celem naprawy uszkodzeń wewnątrz stawowych. Po zabiegu kolano nie wymaga unieruchomienia, na 7 dni pozostają dwa szwy. Zabieg trwa średnio 10–30 minut. Najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent nie wymaga pobytu szpitalnego, po kilku godzinach może być wypisany do domu.

Kiedy wykonuje się artroskopię kolana?
Artroskopię kolana najczęściej wykonuje się po urazach stawu kolanowego (uszkodzenie łąkotek, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, złamaniach kostno-chrzęstnych), w przypadku przewlekłych dolegliwości kolana (liczne wysięki stawu kolanowego, choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej), celem leczenia stanu zapalnego kolana, celem usuwania ciał wolnych kolana.

Wymagane dokumenty:

  1. skierowanie na zabieg operacyjny
  2. obowiązkowo dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
  3. zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW, lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  4. aktualne badania wykonane 3 dni przed zabiegiem: morfologia, CRP, glukoza, czas krwawienia i krzepnięcia, APTT, mocz badanie ogólne
  5. wynik posiewu z noso-gardzieli w kierunku nosicielstwa MRSA (dotyczy artroskopii)
  6. inne posiadane dokumenty medyczne (badania, wypisy ze szpitali itp.)

    oraz:

    • przybory toaletowe i ręcznik
    • piżamę (najlepiej luźną, niekrępującą ruchy)
    • strój sportowy na rehabilitację (z możliwością dostępu do miejsca zabiegu)

Dodatkowo prosimy zabrać z domu do oddziału:

  1. inne posiadane dokumenty medyczne (wyniki badań, karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach, itp.)
  2. używane lekarstwa
  3. kule łokciowe - dotyczy artroskopii i zabiegów na kończynach dolnych

Zalecenia i wskazania:

Wskazane jest aby nie przynosić do szpitala biżuterii, rzeczy wartościowych oraz dużych kwot pieniędzy (zalecana kwota maksymalna to 1000 zł) Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Leki zazwyczaj zażywane nie mogą być przyjęte tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy by lekarstwa zażywane za zgodą lekarza rano, popić niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć wszelkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy. Bez zmian na skórze w miejscu operowanym.

Przyjazd do oddziału w dniu zabiegu o godzinie 8:00, na czczo lub zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Kontakt z oddziałem: + 42 253 19 29 - oddział ortopedyczny

Pielęgniarka naczelna: Jolanta Drwal tel.: 505-056-736; e-mail: j.drwal@mmcenter.pl

ARTROSKOPIA STAWU BIODROWEGO

To technika operacyjna dająca chirurgowi bezpośredni wgląd do wnętrza stawu biodrowego. Umożliwia diagnostykę oraz naprawę uszkodzeń stawu. W trakcie takiego zabiegu chirurg wprowadza do wewnątrz stawu miniaturową kamerę video, obraz przekazywany jest na zewnętrzny monitor, co umożliwia manipulowanie mikronarzędziami chirurgicznymi. Artroskopia stawu biodrowego jest stosunkowo rzadko wykonywanym zabiegiem ortopedycznym.

Wskazania do artroskopii stawu biodrowego
Wskazaniem do artroskopii stawu biodrowego są dolegliwości bólowe, które nie reagują na leczenie nieoperacyjne (zachowawcze) – np. na rehabilitację, leki przeciwzapalne, injekcje dostawowe. Inne typowe objawy uszkodzenia biodra to ograniczenie ruchomości, uczucie chrupania i przeskakiwania w stawie. Operacja artroskopowi stawu biodrowego może skutecznie usunąć dolegliwości bólowe związane głównie z uszkodzeniem obrąbka i chrząstki stawowej.

Wymagane dokumenty:

  1. skierowanie na zabieg operacyjny
  2. obowiązkowo dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
  3. zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW, lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  4. aktualne badania wykonane 3 dni przed zabiegiem: morfologia, CRP, glukoza, czas krwawienia i krzepnięcia, APTT, mocz badanie ogólne
  5. wynik posiewu z noso-gardzieli w kierunku nosicielstwa MRSA (dotyczy artroskopii)
  6. inne posiadane dokumenty medyczne (badania, wypisy ze szpitali itp.)

    oraz:

    • przybory toaletowe i ręcznik
    • piżamę (najlepiej luźną, niekrępującą ruchy)
    • strój sportowy na rehabilitację (z możliwością dostępu do miejsca zabiegu)

Dodatkowo prosimy zabrać z domu do oddziału:

  1. inne posiadane dokumenty medyczne (wyniki badań, karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach, itp.)
  2. używane lekarstwa
  3. kule łokciowe - dotyczy artroskopii i zabiegów na kończynach dolnych

Zalecenia i wskazania:

Wskazane jest aby nie przynosić do szpitala biżuterii, rzeczy wartościowych oraz dużych kwot pieniędzy (zalecana kwota maksymalna to 1000 zł) Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Leki zazwyczaj zażywane nie mogą być przyjęte tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy by lekarstwa zażywane za zgodą lekarza rano, popić niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć wszelkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy. Bez zmian na skórze w miejscu operowanym.

Przyjazd do oddziału w dniu zabiegu o godzinie 8:00, na czczo lub zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Kontakt z oddziałem: + 42 253 19 29 - oddział ortopedyczny

Pielęgniarka naczelna: Jolanta Drwal tel.: 505-056-736; e-mail: j.drwal@mmcenter.pl

ARTROSKOPIA STAWU ŁOKCIOWEGO

Ból zewnętrznej strony łokcia, zwany potocznie łokciem tenisisty, jest dolegliwością, która potrafi znacznie utrudnić wykonywanie najprostszych manualnych czynności. Czasami po dłuższym odpoczynku problem odpuszcza, niemniej jednak najczęściej wraca i może zostać wyleczony tylko dzięki pomocy lekarskiej i fizjoterapeutycznej.

Zespół objawów bólowych i zapalnych obejmujących zewnętrzną część stawu łokciowego najczęściej klasyfikowany jest pod nazwą tzw. łokcia tenisisty. Jednak choroba ta może przytrafić się każdemu, zarówno sportowcowi, jak i zwykłemu człowiekowi. Podłożem zmian w łokciu tenisisty jest toczący się proces degeneracyjny w bocznej okolicy nadkłykcia kości ramiennej, czyli w miejscu przyczepu mięśni prostowników nadgarstka i dłoni. W przeciążonych tkankach pojawiają się mikrouszkodzenia, wokół których pojawiają się nowe, patologiczne naczynia i nerwy. To powoduje ból i napięcie mięśni, który może promieniować wzdłuż zewnętrznej strony przedramienia aż do nadgarstka. Dolegliwości szczególnie nasilają się w trakcie używania ręki do prac manualnych lub dźwigania.

Za czynniki ryzyka wystąpienia łokcia tenisisty uważa się wykonywanie powtarzalnych, obciążających nagdarstek i przedramię ruchów, nieprawidłową technikę uderzenia piłki (w grach z użyciem rakiety, np. tenis, squash) oraz palenie papierosów.

Wymagane dokumenty:

  1. skierowanie na zabieg operacyjny
  2. obowiązkowo dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
  3. zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW, lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  4. aktualne badania wykonane 3 dni przed zabiegiem: morfologia, CRP, glukoza, czas krwawienia i krzepnięcia, APTT, mocz badanie ogólne
  5. wynik posiewu z noso-gardzieli w kierunku nosicielstwa MRSA (dotyczy artroskopii)
  6. inne posiadane dokumenty medyczne (badania, wypisy ze szpitali itp.)

    oraz:

    • przybory toaletowe i ręcznik
    • piżamę (najlepiej luźną, niekrępującą ruchy)
    • strój sportowy na rehabilitację (z możliwością dostępu do miejsca zabiegu)

Dodatkowo prosimy zabrać z domu do oddziału:

  1. inne posiadane dokumenty medyczne (wyniki badań, karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach, itp.)
  2. używane lekarstwa

Zalecenia i wskazania:

Wskazane jest aby nie przynosić do szpitala biżuterii, rzeczy wartościowych oraz dużych kwot pieniędzy (zalecana kwota maksymalna to 1000 zł) Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Leki zazwyczaj zażywane nie mogą być przyjęte tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy by lekarstwa zażywane za zgodą lekarza rano, popić niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć wszelkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy. Bez zmian na skórze w miejscu operowanym.

Przyjazd do oddziału w dniu zabiegu o godzinie 8:00, na czczo lub zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Kontakt z oddziałem: + 42 253 19 29 - oddział ortopedyczny

Pielęgniarka naczelna: Jolanta Drwal tel.: 505-056-736; e-mail: j.drwal@mmcenter.pl

ARTROSKOPIA STAWU SKOKOWEGO

Wskazan do wykonania artroskopii stawu skokowego jest niewiele. Moe to byc tzw.artroskopia diagnostyczna, przeprowadzana w celu postawienia własciwego rozpoznania lub artroskopia operacyjna. Najczesciej wykonywane procedury operacyjne to: usuniecie ciał wolnych ze stawu, usuniecie przerosnietej błony wewnetrznej (maziowej), usuniecie wyrosli kostnych utrudniajacych wykonanie pełnego ruchu

Wymagane dokumenty:

  1. skierowanie na zabieg operacyjny
  2. obowiązkowo dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
  3. zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW, lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  4. aktualne badania wykonane 3 dni przed zabiegiem: morfologia, CRP, glukoza, czas krwawienia i krzepnięcia, APTT, mocz badanie ogólne
  5. wynik posiewu z noso-gardzieli w kierunku nosicielstwa MRSA (dotyczy artroskopii)
  6. inne posiadane dokumenty medyczne (badania, wypisy ze szpitali itp.)

    oraz:

    • przybory toaletowe i ręcznik
    • piżamę (najlepiej luźną, niekrępującą ruchy)
    • strój sportowy na rehabilitację (z możliwością dostępu do miejsca zabiegu)

Dodatkowo prosimy zabrać z domu do oddziału:

  1. inne posiadane dokumenty medyczne (wyniki badań, karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach, itp.)
  2. używane lekarstwa
  3. kule łokciowe - dotyczy artroskopii i zabiegów na kończynach dolnych

Zalecenia i wskazania:

Wskazane jest aby nie przynosić do szpitala biżuterii, rzeczy wartościowych oraz dużych kwot pieniędzy (zalecana kwota maksymalna to 1000 zł) Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Leki zazwyczaj zażywane nie mogą być przyjęte tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy by lekarstwa zażywane za zgodą lekarza rano, popić niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć wszelkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy. Bez zmian na skórze w miejscu operowanym.

Przyjazd do oddziału w dniu zabiegu o godzinie 8:00, na czczo lub zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Kontakt z oddziałem: + 42 253 19 29 - oddział ortopedyczny

Pielęgniarka naczelna: Jolanta Drwal tel.: 505-056-736; e-mail: j.drwal@mmcenter.pl

REKONSTRUKCJA KOLANA ACL

Więzadło krzyżowe przednie łączy piszczel z kością udową zapobiegając przemieszczaniu się piszczeli do przodu. Istotne jest, że mechanizm ten działa przy każdym możliwym kącie zgięcia kolana. Najczęściej przyczyną uszkodzenia ACL jest skręcenie kolana, rzadziej uderzenie od tyłu w łydkę. Po urazie najczęściej dochodzi do powstania krwiaka w stawie. Często również nie można wyprostować kolana z powodu blokowania się kikuta więzadła między kośćmi. Zdarza się jednak, że dolegliwości są niewielkie. Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) powoduje niestabilność kolana objawiającą się ustępowaniem kolana. Jest to poważne schorzenie prowadzące do zniszczenia tego stawu.
Niestabilność stawu może objawiać się w różny sposób i doprowadzić do obniżenia komfortu życia i niemożności uprawiania większości sportów. Podwichanie stawu prowadzi do uszkodzeń chrząstki na powierzchniach stawowych, uszkodzenia łąkotek, powstawania wyrośli kostnych co w końcowym etapie prowadzi do zwyrodnienia stawu wymagającego jego wymiany.

Wymagane dokumenty:

  1. skierowanie na zabieg operacyjny
  2. obowiązkowo dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
  3. zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW, lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  4. aktualne badania wykonane 3 dni przed zabiegiem: grupa krwi, morfologia, CRP, glukoza, czas krwawienia i krzepnięcia, APTT, elektrolity, mocznik, kreatynina, próby wątrobowe, mocz badanie ogólne
  5. wynik posiewu z noso-gardzieli w kierunku nosicielstwa MRSA
  6. wynik z opisem RTG płuc
  7. RTG stawów kolanowych lub biodrowych wykonane nie wcześniej niż 2 miesiące przed planowanym zabiegiem
  8. zaświadczenie od ginekologa (dotyczy kobiet)
  9. zaświadczenie od stomatologa (brak ognisk zapalnych w jamie ustnej)
  10. zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwskazań do zabiegu operacyjnego (z wynikiem EKG)
  11. inne posiadane dokumenty medyczne (badania, wypisy ze szpitali itp.)

Dodatkowo prosimy zabrać z domu do oddziału:

  1. inne posiadane dokumenty medyczne (wyniki badań, karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach, itp.)
  2. używane lekarstwa
  3. płaskie obuwie z objęciem pięty (tenisówki, adidasy)
  4. kule łokciowe

    oraz:

    • przybory toaletowe i ręcznik
    • piżamę (najlepiej luźną, niekrępującą ruchy)
    • strój sportowy na rehabilitację (z możliwością dostępu do miejsca zabiegu)

Zalecenia i wskazania:

Wskazane jest, aby nie przynosić do szpitala biżuterii, rzeczy wartościowych oraz dużych kwot pieniędzy (zalecana kwota maksymalna to 1000 zł Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Leki zazwyczaj zażywane nie mogą być przyjęte tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy by lekarstwa zażywane za zgodą lekarza rano, popić niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć wszelkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy. Bez zmian na skórze w miejscu operowanym

Przyjazd do oddziału w dniu zabiegu o godzinie 8:00 (na czczo) lub zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

W dniu przyjęcia pobierane są dodatkowo następujące badania krwi: elektrolity, CRP, glukoza

Kontakt z oddziałem: + 42 253 19 29 - oddział ortopedyczny

Pielęgniarka naczelna: Jolanta Drwal tel.: 505-056-736; e-mail: j.drwal@mmcenter.pl

Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej do pobrania tutaj

Wynik ankiety dla pacjentów Szpitala do zobaczenia tutaj