Komórki macierzyste



Komórki macierzyste

Doktor Marek Krochmalski wraz z Zespołem, jako pierwszy w Polsce zastosował leczenie komórkami macierzystymi o nazwie CD34+ pobranymi z krwi obwodowej Pacjenta. Posiadają one specyficzną zdolność „naprawiania” uszkodzeń powstałych w różnych tkankach. Komórki macierzyste pobierane są od Pacjenta przed zabiegiem, a następnie podawane bezpośrednio w miejsce urazu lub miejsce chorobowo zmienione. Terapię dopełnia wystandaryzowana rehabilitacja. Kompleksowa terapia w Medical Magnus Clinic pozwala na szybką regenerację, poprawę komfortu życia i zwiększenie aktywności Pacjenta.

Nasi specjaliści posiadają duże doświadczenie w zakresie kwalifikacji, pobrania i podania komórek macierzystych na bloku operacyjnym oraz wystandaryzowanej rehabilitacji po podaniu komórek macierzystych.

Co możemy leczyć wykorzystując komórki macierzyste?

  • urazy mięśni i więzadeł
  • objawy dystrofii mięśniowej
  • schorzenia stawów kolanowych
  • schorzenia stawów biodrowych
  • schorzenia stawów skokowych i stopy
  • urazy stawu barkowego i łokciowego
  • brak zrostu po złamaniach (stawy rzekome)

Jakie są efekty leczenia komórkami macierzystymi?

  • regeneracja uszkodzonych mięśni i stawów
  • odtworzenie powierzchni stawowych
  • zmniejszenie bólu
  • zwiększenie zakresu ruchu zwyrodniałych stawów – wzrost komfortu życia
  • zmiana postawy, zwiększenie codziennej aktywności
  • w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów terapia niejednokrotnie stanowi alternatywę dla protez.

PROCES PRZYGOTOWANIA, POBRANIA I PODANIA KOMÓREK MACIERZYSTYCH:

Leczenie komórkami macierzystymi w naszej Klinice prowadzi dr Marek Krochmalski oraz dr Jakub Krochmalski wraz z zespołem specjalistów z zakresu ortopedii, radiologii, anestezjologii, geriatrii i fizjoterapii.

Skontaktuj się ze Specjalistami naszej Kliniki w celu uzyskania pełnej informacji na temat leczenia komórkami macierzystymi.

Kontakt telefoniczny:

  • leczenie komórkami macierzystymi w ortopedii i neurologii (dystrofia mięśniowa):

500 183 617 (pn-pt | 8:00-16:00)

  • leczenie komórkami macierzystymi w medycynie estetycznej:

510 060 918 - zobacz więcej

Kontakt e-mail:

Leczenie komórkami macierzystymi w Łodzi

Komórki macierzyste to nie tylko komórki z krwi pępowinowej. Można je także pozyskiwać z krwi obwodowej. Znajdują się tam komórki macierzyste o nazwie CD 34+. Komórki te posiadają pewnego rodzaju „inteligencję” i specyficzną zdolność „naprawiania” na bieżąco uszkodzeń powstałych w różnych tkankach. Podane do danej tkanki przybierają jej postać. Jeśli zostaną podane do tkanki kostnej, to przybierają postać komórek kostnych, a jeśli do tkanki mięśniowej – mięśniowych. Wspomniane komórki macierzyste mają jeszcze jedną, bardzo cenną właściwość polegającą na tym, że gdy komórka jest nieprawidłowa, organizm sam ją niszczy (komórka ulega apoptozie) i dzięki temu pacjent unika niebezpieczeństwa, że komórka przekształci się, na przykład, w komórkę nowotworową. Dodatkowo, ponieważ w krwi obwodowej komórek macierzystych jest zdecydowanie więcej niż w krwi pępowinowej czy szpiku kostnym, to terapia z wykorzystaniem właśnie takich komórek jest lepszym rozwiązaniem medycznym. Komórki pobierane są od Pacjenta przed zabiegiem, a następnie podawane bezpośrednio w miejsce urazu lub miejsce chorobowo zmienione. Terapia pozwala na szybką regenerację uszkodzonych mięśni i stawów, odtworzenie powierzchni stawowych, zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresu ruchu zwyrodniałych stawów, a co za tym idzie poprawienie aktywności pacjenta. Jako pierwszy w Polsce unikalną metodę leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z krwi obwodowej pacjenta, zastosował ortopeda traumatolog naszej Kliniki, doktor Marek Krochmalski.

PUBLIKACJE NAUKOWE I POPULARNONAUKOWE:

Zapraszamy do lektury ogólnodostępnych publikacji zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych w zakresie stosowanych przez nasz zespół komórek macierzystych:

Schorzenia ortopedyczne

W leczeniu schorzeń ortopedycznych komórki macierzyste znajdują zastosowanie m.in. w urazach kości, chrząstki, mięśni czy więzadeł, schorzeniach stawów kolanowych, biodrowych i barkowych oraz stawów skokowych i stopy. Wykonane przez Zespół doktora Marka Krochmalskiego zabiegi podania komórek (u ponad 500 pacjentów) dały w wiekszości przypadków oczekiwane rezultaty kliniczne. Szczególnie dobre efekty przyniosło zastosowanie komórek w leczeniu zmian zwyrodnieniowych kolan (gonartroza) i bioder (coxartroza). Terapia w znaczący sposób zmniejszyła dolegliwości bólowe, przywróciła zwiększony zakres ruchu w stawie, a niejednokrotnie była alternatywą dla wstawienia protezy. Przykładem skuteczności leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych są terapie przeprowadzone m.in. u sztangistów – brązowego medalisty olimpijskiego Bartłomieja Bonka, olimpijczyka i mistrza świata Marcina Dołęgi czy Strongmana Mariusza Pudzianowskiego.

Dystrofie mięśniowe

W naszej Klinice doktor Marek Krochmalski z Zespołem podjął się, również jako pierwszy w Polsce, leczenia komórkami macierzystymi dystrofii mięśniowej. Jest to choroba genetyczna, na dzień dzisiejszy nieuleczalna. Choroba ta znacznie utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia codzienną egzystencję. Lekarze z Zespołu doktora Marka Krochmalskiego podczas zabiegu pobrali od Pacjentów ich własne komórki macierzyste, a następnie podali je do mięśni zmienionych dystroficznie, posiadających niedobór dystrofiny – substancji odpowiedzialnej za kurczliwość mięśni. Zaraz po zabiegu rozpoczął się proces rehabilitacji dzięki któremu uzyskano poprawę siły mięśniowej oraz ułatwienie w poruszaniu się, nawet bez kul. Dzięki leczeniu komórkami macierzystymi i przeprowadzonej w naszej Klinice rehabilitacji, Pacjenci uzyskali większy stopień sprawności pozwalający niektórym z Nich nawet na powrót do pracy zawodowej. Takich efektów nie można było uzyskać stosując samą rehabilitację bez podania komórek macierzystych. Po upływie roku u Pacjentów leczonych terapią komórkami macierzystymi ustąpiły bóle kręgosłupa, a kończyny stały się mocniejsze. Skłoniło to niektórych Pacjentów do skorzystania z kolejnego zabiegu podania komórek macierzystych w celu dalszej poprawy funkcjonalności ruchowej.

Za wprowadzenie nowatorskiej metody leczenia z pomocą komórek macierzystych doktor Marek Krochmalski otrzymał w roku 2015 m.in. I nagrodę w konkursie Mocni w Biznesie w kategorii: "Medycyna, zdrowie i farmacja" oraz nominację do Nagrody Gospodarczej województwa łódzkiego.


Zapraszamy do zapoznania się z innymi certyfikatami i podziękowaniami dla naszego szpitala TUTAJ.

OPINIE PACJENTÓW PO PODANIU KOMÓREK MACIERZYSTYCH I REHABILITACJI:

„W 2015 roku byłem w słabej kondycji, rzekłbym bardzo słabej. Nie tylko na ćwiczenia nie miałem siły. Już po nocy byłem wykończony. Bolało mnie wszystko, całe ciało. Po 30 minutowym masażu musiałem leżeć, spać tak byłem wyczerpany. Nastał 2016 rok i pierwszy przeszczep komórek macierzystych wsparty całoroczną rehabilitacją, na którą nagle zacząłem mieć siłę, której z miesiąca na miesiąc było coraz więcej. Zaczęła się budowa mięśni i trwa do dziś. Trzeci przeszczep komórek macierzystych mam za sobą i znów walka jest przede mną. Będę ćwiczył, będę rzeźbił mięśnie.” Artur, 19.01.2018 (dystrofia mięśniowa)

"Serdeczne podziękowania za wykonanie zabiegu podania komórek macierzystych w kwietniu 2016 roku, który przywrócił mi sprawność stawów biodrowych i radość z wykonywania codziennych obowiązków" - Ryszard 26.07.2017 (choroba zwyrodnieniowa stawów)

"Serdecznie dziękuję za wykonanie zabiegu podania komórek macierzystych, który przywrócił mi sprawność stawów kolanowych" - Mariola 20.09.2017 (choroba zwyrodnieniowa stawów)

"Dzięki podaniu komórek macierzystych do obu stawów biodrowych uniknęłam operacji wszczepienia endoprotez. Choroba od dwóch lat zatrzymała się. Mogę w miarę normalnie egzystować i uprawiać lekkie sporty. Bardzo dziekuję dr Krochmalskiemu oraz personelowi szpitala za miłą i fachową opiekę, a Doktorowi życzę sukcesów w badaniach nad nowymi metodami leczenia stawów. Bardzo oczekuję na nowości, mogę być królikiem doświadczalnmym:)" - Grażyna 31.05.2017 (choroba zwyrodnieniowa stawów)

"W 2014 roku miałem przeprowadzony zabieg podania komórek macierzystych do obu stawów biodrowych. Po 3 latach czuję się o wiele lepiej niż przed zabiegiem. Codzienne czynności przestały sprawiać mi problemy, poprawiła się znacznie moja sprawność. Można powiedzieć, że funkcjonuję jak każdy zdrowy człowiek. W tym roku kończe 30 lat i dzieki dr Krochmalskiemu realizuję kolejne cele, zamiast myśleć o endoprotezach. Chciałem za to podziękować Dr Krochmalskiemu i całemu personelowi MMC, który się mną opiekował. Mam nadzieje, ze będziemy się widywać jedynie na wizytach kontrolnych, a nie na sali zabiegowej;)" Cezary 07.2017 (choroba zwyrodnieniowa stawów)

MEDICAL MAGNUS CLINIC KOMÓRKI MACIERZYSTE

Uwaga:

Wytyczne obowiązujące w zakresie etyki w Medical Magnus Sp. z o.o. są zgodne z Deklaracją Helsińską Światowego Stowarzyszenia Lekarzy (WMA) – Zasadami Etycznego Postępowania w Eksperymencie Medycznym z Udziałem Ludzi, które głoszą: „Podczas leczenia pacjenta, tam gdzie sprawdzone interwencje nie istnieją lub też okazały się nieskuteczne, lekarz po zasięgnięciu porady eksperta i uzyskaniu świadomej zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, może zastosować interwencję o nieudowodnionej skuteczności, jeśli w ocenie lekarza daje ona nadzieję na ratowanie życia, przywrócenie zdrowia lub przyniesienie ulgi w cierpieniu”. Jednocześnie informujemy, że wyniki leczenia komórkami macierzystymi mogą różnić się u poszczególnych pacjentów, na co mogą mieć wpływ przede wszystkim własności osobnicze organizmu pacjenta, ale także m.in:

  • wiek, waga, wzrost;
  • ogólny stan zdrowia pacjenta w momencie rozpoczęcia nowatorskiego leczenia komórkami macierzystymi;
  • stopień zaawansowania choroby na którym wdrożono nowatorską metodę leczenia komórkami macierzystymi;
  • jakość przeprowadzonej przez pacjenta rehabilitacji po zabiegu.

Medical Magnus Sp. z o.o. nie gwarantuje żadnych konkretnych rezultatów w związku z zastosowaniem nowatorskiej metody leczenia komórkami macierzystymi.

ETAPY TERAPII KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI W NASZEJ KLINICE:

W każdej fazie terapii otrzymasz kompletną informację o postępach leczenia i o planowanych następnych krokach. Personel medyczny naszej Kliniki służy pomocą i fachową informacją, po to, abyś czuł się pewnie i bezpiecznie.

ETAP I

Kwalifikacja lekarska i badania diagnostyczne.

ETAP II

Przygotowanie do terapii, w tym badania laboratoryjne.

ETAP III

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej Pacjenta. Podanie komórek macierzystych do miejsca zmienionego chorobowo – na wysokospecjalistycznym bloku operacyjnym. Pobyt w szpitalu i rehabilitacja.

ETAP IV

Cykl rehabilitacji ambulatoryjnej.

ETAP V

Wizyty kontrolne i dalsza diagnostyka kontrolna.

Nad całym procesem organizacyjnym wszystkich etapów czuwa dedykowany Koordynator ds. terapii biologicznych, który jest w stałym kontakcie z każdym pacjentem zarówno przed przyjazdem do naszej kliniki, jak i w trakcie pobytu oraz po terapii komórkami macierzystymi w okresie opieki ambulatoryjnej.

PROCEDURA AFEREZY

Procedura aferezy z wykorzystaniem separatora komórkowego jest szeroko uznaną metodą pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej do przeszczepów autologicznych i allogenicznych. Ciągły rozwój dziedziny i postęp technologiczny sprawiają, że doskonali się dostępne rozwiązania oraz wprowadza nowe.

Nasza placówka medyczna wykorzystuje jedną z najnowszych procedur możliwych do wykonania z użyciem separatora, a mianowicie ciągły pobór komórek jednojądrzastych (continuous mononuclear cell collection, cMNC).

Sam zabieg izolacji komórek wykonuje się przy użyciu separatora komórkowego. Separator komórkowy z jednej żyły pobiera krew izoluje komórki macierzyste i zwraca pozostałą krew do żyły dawcy. Ostatecznie pobiera się około 40-180 ml preparatu zawierającego komórki w zależności od zabiegu.

Objawami ubocznymi występującymi podczas zabiegów separacji komórek macierzystych są objawy związane ze stosowaniem leków antykoagulacyjnych, czyli takich, które zabezpieczają krew przed nadmiernym krzepnięciem w układzie pozanaczyniowym. W tym celu stosuje się cytrynian, który jednak wiąże jony wapnia, co może objawiać się wystąpieniem o bjawów niedoboru tego
minerału (Objawy tężyczki to: drętwienia i symetryczne kurcze dłoni, przedramion i ramion, następnie kurcze twarzy, kończyn dolnych. Objawy ustępują po przetoczeniu preparatu wapnia. Przejściowo proces zabiegu obniża krzepliwość krwi.

Kwalifikacja do zabiegu:

  • Przed zabiegiem pacjent musi wykonać zlecony przez lekarza pakiet badań laboratoryjnych, a także przejść kwalifikację anestezjologiczną w przypadku konieczności wykonania zabiegu w znieczuleniu.
  • Terapii nie przeprowadza się u osób z:
    • zaburzeniami krzepnięcia krwi,
    • przyjmującymi leki rozrzedzające krew stosowane po zabiegach kardiochirurgicznych, w przypadku utrwalonego migotania przedsionków (bez wcześniejszej konsultacji kardiologa prowadzącego pacjenta) np. acenokumarol, warfaryna, dabigatran, rywaroksaban, apiksaban - ze względu na ingerencje w układ stawowy wskazane jest przed zabiegiem i w okresie okołozabiegowym, podawanie heparyny drobnocząsteczkowej o ile nie ma do tego przeciwskazań,
    • aktywną chorobą nowotworową,
    • nieuregulowaną cukrzycą,
    • nieuregulowanym nadciśnieniem,
    • niestabilną chorobą niedokrwienną serca.

KOMÓRKI MACIERZYSTE

Z KRWI OBWODOWEJ

PACJENTA

KOMÓRKI MACIERZYSTE

Z TKANKI TŁUSZCZOWEJ

PACJENTA

Sposób

pobranie krwi z żyły,

głównie z przedramienia

pobranie tkanki tłuszczowej liposukcji z obszaru ciała z dużą zawartością tłuszczu, głównie z brzucha lub z uda

Droga pozyskania

Afereza

(zabieg uzyskiwania koncentratu z komórkami macierzystymi poprzez odseparowanie ich z krwi obwodowej pacjenta, łatwa do docelowej iniekcji bez konieczności dodatkowego preparowania)

Chemiczna obróbka pobranej tkanki tłuszczowej

Zawartość preparatu

własna krew obwodowa

pacjenta

własna tkanka tłuszczowa pacjenta

Rodzaj komórek

hematopoetyczne,

preparat jest gotowy do zastosowania zaraz po pobraniu

mezenchemalne, preparat musi być dodatkowo wzbogacany osoczem pozyskanym z krwi pacjenta

Bolesność

bezbolesny

bolesny, bolesność utrzymująca się nawet do 2 tygodni

Komfort

wysoki komfort fizyczny i psychiczny

dyskomfort z uwagi na sposób pobrania poprzez liposukcję

Ślady na ciele

dwa małe wkłucia w żyły

możliwe zasinienia, krwiaki charakterystyczne przy liposukcji

Objętość uzyskanego preparatu

duża, 180 ml

mniejsza, ok. 30 ml

Miejsce podawania

sterylny blok operacyjny

ambulatorium

Opieka medyczna

3-dniowy pobyt na oddziale szpitalnymmedycyny regeneracyjnej

pod opieką lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty,

z pełnym wyżywieniem

w cenie

kilkugodzinna

opieka ambulatoryjna

podczas pobrania i podania

Rehabilitacja po leczeniu komórkami macierzystymi

We wczesnym okresie, po leczeniu komórkami macierzystymi, wdrożony program fizjoterapii skoncentrowany jest na przywróceniu odpowiedniego zakresu ruchomości w stawie, odzyskaniu siły mięśniowej. Stosowane między innymi ćwiczenia bierno - czynne, mobilizacje tkanek miękkich, PIR (Poizometryczna relaksacja mięśni i więzadeł) oraz szyny CPM (Continuous Passive Motion) do terapii ciągłym ruchem biernym pozwala na bezbólowe doprowadzenie do równowagi mięśniowej.
Korzystając z najnowocześniejszego, specjalistycznego sprzętu istnieje możliwość oceny i treningu nerwowo-mięśniowego w warunkach: pracy izometrycznej, izotonicznej (koncentrycznej i ekscentrycznej), izokinetycznej (ekscentrycznej i koncentrycznej) i ruchu biernego z możliwością pełnej archiwizacji danych do analizy statystycznej.
Kompleksowe postępowanie rehabilitacyjne przyczynia się do odbudowy koordynacji nerwowo-mięśniowej, utraconej funkcji równowagi oraz przywrócenia właściwych wzorców ruchowych.

Rehabilitacja ortopedyczna

Rehabilitacja ortopedyczna skierowana jest do Pacjentów ze wszelkimi urazami aparatu ruchu w obrębie kości, stawów oraz tkanek miękkich.
Oferujemy między innymi:
• fizykoterapię opartą o najnowocześniejszy sprzęt (Scanlab – diatermia krótkofalowa, DELTA – diatermia mikrofalowa, DKF, Vadit, THERMOPRESS)
• falę uderzeniową
• ćwiczenia funkcjonalne wykonywane na najnowocześniejszym sprzęcie (BIODEX, Platforma dynamometryczna)
• terapię manualną
• trening funkcjonalny
• ćwiczenia z wykorzystaniem biofeedbacku (HUMAC 360)
• ćwiczenia z wykorzystaniem oporu elastycznego stawu skokowego (MINITALUS)
• instruktaż do ćwiczeń

W zakresie rehabilitacji ortopedycznej oferujemy usprawnianie:
• po leczeniu komórkami macierzystymi
• po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego
• po artroskopii
• po złamaniach i kontuzjach sportowych
• po urazach stawów kończyn górnych i dolnych

Rehabilitacja ortopedyczna obejmuje:
• rehabilitację zachowawczą
• rehabilitację przed zabiegową
• rehabilitację po zabiegową

Korzystanie z rehabilitacji zachowawczej pozwala często uniknąć zabiegu i skutecznie wyleczyć daną dysfunkcję. Niejednokrotnie wystarczy kilka sesji terapeutycznych, by zredukować ból i poprawić jakość życia.

Oferowana rehabilitacja przed zabiegiem, ukierunkowana jest na program przygotowania pacjenta do zabiegu. Kluczową rolę odgrywają ćwiczenia, celem odpowiedniego, fizycznego przygotowania pacjenta do zabiegu oraz dla osiągnięcia dobrych rezultatów operacji. Przygotowanie przed zabiegiem, polega na nauczeniu chorego wykonywania określonych ćwiczeń w celu wzmocnienia górnych i dolnych partii ciała, co umożliwi pacjentowi szybką pionizację oraz szybki powrót do czynności dnia codziennego.

Leczenie operacyjne wiąże się z specjalistycznym procesem rehabilitacji. Obejmuje kompleksowe postępowanie po zabiegach operacyjnych takich jak artroskopie, wszczepienia endoprotez stawu barkowego, biodrowego, kolanowego, stopy, po leczeniu komórkami macierzystymi. Celem rehabilitacji pooperacyjnej jest przywrócenie pacjenta do pełnej samodzielności w czynnościach dnia codziennego. Indywidualne podejście do pacjenta oraz wspomaganie procesu rekonwalescencji zabiegami z zakresu fizykoterapii oraz dokonanie oceny funkcjonalnej pacjenta pozwoli na prawidłowy i najbardziej efektywny powrót do aktywności fizycznej.

Do osiągnięcia powyższych celów stosujemy różne metody terapii manualnej, fizykoterapię, metody z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, indywidualnie dobrane dla pacjenta.

Rehabilitacja kręgosłupa

Prowadzona fizjoterapia w bólach kręgosłupa metodami fizjoterapeutycznym (np. terapia manualna, Kinetic Control – analiza ruchu i kontrola motoryczna) oraz ćwiczenia indywidualnie dobrane do stanu i możliwości pacjenta, ma na celu:
• złagodzenie dolegliwości bólowych
• zapobieganie przed wykształceniem się złych nawyków ruchowych
• przeciwdziałanie wtórnym zmianom w układzie mięśniowo-szkieletowym
• zmniejszenie odruchowego wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych
• poprawę stabilności kręgosłupa
• poprawę siły mięśni posturalnych
• przywrócenie równowagi mięśniowej

Kompleksowe postępowanie obejmujące dysfunkcje kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz kompleksu lędźwiowo- miedniczo- biodrowego.

Oferujemy:
• rehabilitację zachowawczą w leczeniu m.in. dyskopatii szyjnej, piersiowej, lędźwiowej, bólów mięśniowo - powięziowych, przeciążeniowych, terapii punktów spustowych
• prewencję dolegliwości bólowych kręgosłupa poprzez odpowiednią diagnostykę i dobór prawidłowych ćwiczeń
• terapię manualną
• fizykoterapię, jako element wspomagający
• wyciąg trakcyjny
• PLATINUM - stół do trakcji odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa z możliwością trójpłaszczyznowej korekcji ułożenia leżyska

Szanowni Państwo,

Uprzejmie prosimy o wypełnienie Ankiety kwalifikacji Pacjenta do leczenia i separacji komórek macierzystych PRZED umówionym terminem konsultacji. Zapraszamy do pobrania Ankiety:

Wypełnioną Ankietę prosimy wysłać na adres komorki@mmcenter.pl wraz z dokumentacją medyczną dotyczącą choroby zasadniczej i chorób współistniejących.

Zespół Medical Magnus Clinic niezwłocznie skontaktuje się z Państwem i wyjaśni kolejne kroki.

Serdecznie dziękujemy

Zespół Medical Magnus Clinic