RTG (Cyfrowy)
RTG cyfrowy pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu o dużej ilości szczegółów przy dużo niższej dawce promieniowania. Obraz może być obrabiany komputerowo bez utraty jakości. Może być przybliżany, powiększany i można go obejrzeć w dowolnym miejscu na komputerze.
Zadzwoń i umów badanie:
RTG ortopedyncze, klatki piersiowej: 42 253 19 00
Cystografia, urografia, uretrografia: 505 056 735
- lub napisz do nas: rejestracja@mmcenter.pl
W dniu zapisu na badanie nasz personel informuje o sposobie przygotowania do danego rodzaju badania RTG.
W ramach usług komercyjnych wykonujemy między innymi następujące badania diagnostyczne na cyfrowym aparacie RTG:
- RTG ortopedyczne
- RTG klatki piersiowej
- RTG w urologii
W wyznaczonym terminie badania diagnostycznego należy zgłosić się do odpowiedniej rejestracji:
- RTG - budynek główny Kliniki
Sprawdź ceny badań diagnostyki obrazowej:
W ramach NFZ badania RTG wykonujemy wyłącznie dla Pacjentów skierowanych przez lekarzy naszej Kliniki. Kiedy lekarz zleci badania diagnostyczne w ramach NFZ, należy udać się Rejestracji w celu uzgodnienia terminu badania RTG. Termin badania diagnostycznego można także ustalić telefonicznie.
Cystografia
Cystografia to badanie typu radiologicznego, gdzie wypełnia się pęcherz moczowy odpowiednim środkiem cieniującym wprowadzonym przez cewnik. Badanie takie wykonuje się w przypadku podejrzeń wystąpienia różnego rodzaju schorzeń związanych z układem moczowym.
Badanie cystograficzne jest to bardzo dokładne badanie, pozwalające precyzyjnie ocenić kształt i budowę pęcherza, wielkość pęcherza, pozwala również na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w kształcie pęcherza moczowego i jego funkcjonowaniu.
Cystografię najczęściej wykonuje się w przypadku podejrzenia wystąpienia chorób układu moczowego, wad wrodzonych, deformacji układu moczowego, problemów z nietrzymaniem moczu i problemów z moczeniem się zwłaszcza dzieci.
Przebieg badania
Przed badaniem należy opróżnić pęcherz, jest to warunek wykonania precyzyjnego i dokładnego badania. Dobrze było by przed badaniem zadbać o własną higienę i wymyć dokładnie miejsca intymne.
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego. Przez założony cewnik wstrzykuje się kontrast, który wypełnia cały pęcherz, pojawia się wtedy nieprzyjemne uczucie. Zwykle wykonywaniu badania nie towarzyszy ból, ale jedynie silne uczucie parcia na pęcherz. Z tak wypełnionym pęcherzem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Zdjęcie wykonywane jest zazwyczaj z różnych perspektyw oraz w różnych pozycjach pacjenta. Po zakończeniu cystografii usuwa się cewnik z pęcherza pacjenta.
Cystografia mikcyjna
Cystografia mikcyjna, to badanie wykonywane w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Badanie to bardzo często wykonuje się w przypadku chłopców i dziewczynek cierpiących na tę dolegliwość.
Badanie takie jest wykonywane w trakcie oddawania moczu. Dzięki temu można ocenić poziom funkcjonowania dróg moczowych. Badanie takie wykonuje się w przypadku, kiedy podejrzewa się u dziecka wystąpienie potencjalnych wad wrodzonych, które mogą powodować objawy bądź moczenie się.
Do najczęściej diagnozowanych problemów w trakcie cystografii mikcyjnej należą: zmiany nowotworowe w pęcherzu,złogi zapychające drogi moczowe, uchyłki, urazy mechaniczne cewki moczowej lub pęcherza.
Przygotowanie do badania
Przed wykonaniem badania należy spożyć około pół litra płynów, najlepiej wody. Bezpośrednio przed wykonaniem cystografii opróżnia się pęcherz. Kolejnym krokiem jest złożenie cewnika pacjentowi i wstrzykniecie kontrastu. Po wypełnieniu pęcherza kontrastem, pacjent opróżnia pęcherz w trakcie tej czynności wykonuje się zdjęcia rentgenowskie zwane cystogramami. Po zakończeniu badania usuwa się cewnik. Badanie to wykonuje się zazwyczaj bez znieczulenia.
Cystografia mikcyjna jest wykonywana w trakcie oddawania moczu, dzięki temu pozwala ona ocenić poziom funkcjonowania dróg moczowych, pozwala także ocenić czy w trakcie opróżniania mocz odpływa do jednego czy dwóch moczowodów.
Uretrografia, jest badaniem radiologicznym i służy uwidocznieniu nieprawidłowości budowy cewki moczowej. Badanie polega na podaniu do cewki środka kontrastowego i wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Kontrast podawany jest przy pomocy wcześniej założonego specjalnego cewnika zwanego kateterem.
Uretrografia pozwala diagnozować zwężenia i uchyłki cewki moczowej.
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej.
Kolejnym krokiem jest wstrzyknięcie kontrastu i robienie zdjęć rentgenowskich. Kontrast stosowany w uretrografii podawany jest bezpośrednio do cewki moczowej i nie ma możliwości dostania się do krwiobiegu. Redukuje to możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
Urografia to badanie radiologiczne z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego i z podaniem środka kontrastowego, który podaje się dożylnie. Urografia pozwala ocenić stan nerek oraz dróg moczowych na obrazie radiologicznym.
Urografia wykonywana jest w przypadku występowania przeszkód w oddawaniu moczu np.: ból, pieczenie, bóle jamy brzusznej, mała ilość moczu oraz w przypadku występowania wrodzonych wad układu moczowego. Badanie takie wykonuje się także gdy występuje zwężenie lub poszerzenie dróg moczowych, w przypadku przebytego urazu narządów układu moczowego, podejrzenia występowania złogów w drogach moczowych, a także uchyłków ściany pęcherza moczowego.
Skierowanie na badanie urograficzne można otrzymać od lekarza urologa lub nefrologa.
Przygotowanie do badania
Po ustaleniu terminu badania otrzymujemy zalecenia dotyczące przygotowania organizmu do wykonania urografii. Aby otrzymany obraz podczas badania był przejrzysty, konieczne jest opróżnienie jelit. W dniach poprzedzających badanie, zaleca się spożywać lekkostrawne produkty w niewielkiej ilości a w dniu badania pozostanie na czczo. Dodatkowo przed samym badaniem wskazane jest spożycie środka przeczyszczającego.
Przebieg badania
Pierwszym etapem badania urograficznego jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jamy brzusznej przed podaniem środka kontrastującego, kolejną czynnością jest umieszczenie w żyle wenflona przez który zostaje podany środek cieniujący z kontrastem. Często podczas podawania kontrastu występuje uczucie metalicznego posmaku w ustach, które szybko mija.
Kolejny krok to wykonanie kilku zdjęć w odstępach 5, 7, 10 i 20 minut po podaniu środka kontrastującego.
Kontrast zostaje wychwycony przez nerki i wydzielony do dróg moczowych gdzie płyn z kontrastem uwidoczniony jest na zdjęciu rentgenowskim. Wykonuje się kilka zdjęć aby dobrze zaobserwować rozprowadzanie płynu w drogach moczowych czyli w nerkach, pęcherzu, w układzie kielichowo-miedniczkowym nerek oraz w moczowodach.
Po skończonym badaniu urograficznym należy przez kilka następnych dni wypijać co najmniej od półtora do dwóch litrów wody, aby usunąć z organizmu kontrast wraz z moczem.
Cyfrowy aparat RTG klasy PREMIUM ADORA na zawieszeniu sufitowym z bezprzewodowym detektorem Canon
To najnowocześniejszy na rynku, w pełni cyfrowy aparat RTG. Charakteryzujący się szybkością i jakością obrazowania i bezpieczeństwem pacjenta. Ten w pełni automatyczny, napędzany silnikowo system jest łatwy w obsłudze dzięki czemu personel może się całkowicie skupić na opiece nad pacjentami.
Charakterystyka urządzenia:
- aparat w pełni cyfrowy
- natychmiastowe wyniki, w ciągu zaledwie 3 sekund po ekspozycji gotowy obraz diagnostyczny
- wyjątkowa jakość obrazu - nieporównywalna jakość obrazu cyfrowego zapewniająca wyjątkową precyzję dla wszystkich celów diagnostycznych (detektor cyfrowy CANON gwarantuje obrazy o najwyższej jakości i wysokiej rozdzielczości)
- pełne bezpieczeństwo pacjenta
W ramach NFZ badania RTG i USG wykonujemy wyłącznie dla Pacjentów skierowanych przez lekarzy naszej Kliniki
Wymagane dokumenty:
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
- skierowanie
W ramach usług komercyjnych:
Wymagane dokumenty:
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z wpisanym numerem PESEL
- skierowanie (nie dotyczy badania USG)